Нещодавно до співробітників гуманітарного центру
Проліска – Часів Яр звернулися Бахмутські краєзнавці з проханням врятувати експонати з музею Микити Шаповала.
Микита Шаповал (1882-1932) — уродженець села Серебрянка (нині Сіверської громади Бахмутського району), видатний громадський та політичний діяч часів УНР. В уряді УНР був міністром пошти та телеграфу, а за часів Директорії — міністром земельних справ. Поет, соціолог, засновник кількох закладів вищої освіти для українців, які емігрували у Чеську Республіку.
Кімнату-музей на честь Микити Шаповала створювали у школі Серебрянці понад 20 років. Тоді ж на шкільному подвір’ї встановили погруддя діяча.
За постановою Верховної Ради 8 червня цього року 140-ліття від дня народження Микити Шаповала мали відзначати на державному рівні. Проте повномасштабне вторгнення Росії завадило цим планам.
Колекцію з Серебрянки не евакуювали музейники, тому що експонати шкільних музеїв підпорядковуються управлінням освіти. Роботу школи у Серебрянці призупинили восени через брак учнів та вчителів, тож місцевих дітлахів возили в опорну школу до Сіверська. Напередодні повномасштабного вторгнення, ці експонати збирались перевозити до Сіверська, але так і не встигли.
Співробітники місії “Проліска” виїжджали до села щоби доставити гуманітарну допомогу мешканцям, які залишились вдома. На зворотному шляху, вивозили стенди з фотографіями, портрети, вбрання з цього шкільного музею та автентичні музичні інструменти, самовари, сільське знаряддя тощо.
Експонати вже доставлені до одного з краєзнавчих музеїв на заході України, де з них планують створити спеціальну експозицію, присвячену сходу України.