Розтрощені дерева, майже знищені не просто будинки – вулиці, всюди уламки заліза, скла, стін, все вигоріле і, наче, неживе, немає світла, води, зв’язку… Таку картину побачила команда «Проліски» у найбільш зруйнованому селі Архангельське Високопільської громади Херсонській області, куди за кілька тижнів після визволення привезла будівельні матеріали від
UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні. За 5 годин вивантаження та видачі, команда
Проліска – Кривий Ріг познайомилась з родиною Валерія Петровича та Ганни Семенівни – літнього подружжя, яке живе разом уже пів століття. Ганна Семенівна – економіст, Валерій Петрович все життя присвятив авіації. Вони виросли в Архангельському, тут була батьківська хата, тут росли їхні двоє дітей – син Андрій та донечка Оксана.
«24 лютого Оксана як і завжди зібралась та поїхала на роботу в Високопілля. Ми з Семенівною дома поралися, телевізор не вмикали. У нас тихо було, спокійно. Десь о 7-й подзвонила Оксана і сказала, що почалася війна, Київ та інші міста бомбили… Я просто не міг повірити, так і сказав: «Не може такого бути»», – згадує Валерій Петрович той день, коли у їхню родину увірвалася війна.
Чоловік розповів, що паніки не було, кудись виїжджати не планували. «Чесно кажучи, інформації щодо необхідності евакуації не було. Син Андрій з родиною був у Кривому Розі. Донька Оксана з онукою Ганнусею з нами тут була. А онук Валерій був в Херсоні, закінчував сільгосп академію», – розповів Валерій Петрович про те, чому родина вирішила залишитися в Архангельському. Вони з Семенівною розповіли, що в селі десь до березня було відносно тихо. «На вулицях просто з’явилася незнайома військова техніка. Одного разу навіть на подвір’ї її бачили. Потім військові почали заходити в кожну хату, шукали зброю. Потім інші зайшли… Ті вже шукали горілку, бензин та автівки. До нас теж заходили. Бензин забрали, а старенька «Волга» їх чомусь не зацікавила, хоча в сусідів забирали «Жигулі» та різні іномарки. І ще телефони у всіх відбирали, якщо бачили», – розповідає пан Валерій.
Перший серйозний приліт по селу стався у березні. «Почалося все з танків, що йшли з боку Великої Олександрівки коло нашого заводу. Потім були вертольоти… Страшенно рвалося, уламки летіли всюди. До нас величезний залетів – сильно зачепив кухню, пробив холодильник. Там ще й трансформаторну підстанцію рознесло, відтоді світла в селі не стало. Але попри все односельці між собою говорили, що от-от нас визволять, дуже в це вірили. Люди були всі дуже дружні, всі сусіди один одному допомагали», – каже Валерій Петрович.
Біда прийшла 9 серпня, у вівторок. «Як зараз пам’ятаю… Ми з Семенівною чуємо – гримить. Ледь встигли за двері вискочити, і прилетіло прямо в кімнату, де ми хвилину назад були. Нас засипало уламками. Потім жінка плакала, бо нам ніде було жити. А я заспокоював, казав, головне, що живі. Все розтрощило – дах, вікна, пів стіни. Ми тут ніч переночували у сусідки Тоні, і десь о шостій ранку наступного дня пішли в Кривий Ріг до сина. Грошей в нас не було, тільки документи взяли, на велосипеді дісталися до перехрестя «дубки», тут кілометрів 5, а потім пішки через річку…», – з болем згадує пан Валерій.
Деякий час літні люди жили в Кривому Розі у сина, який винаймав житло. Як тільки узнали, що Архангельське звільнили, за два дні повернулися додому. «Тут все було зруйноване. Дощі були, все в домі намокло, цвіль всюди, все просто пропало. Ми не знали, за що братися. Не розуміли: як і з чого починати. Семенівна голосила: «Скільки грошей потрібно, де їх взяти?». Руки опускалися, бо не знали, як ремонтувати. Шиферини жодної не вціліло, вікна випали, все розтрощене», – розповідає Валерій про відчай, з яким стикнулася родина одразу після повернення.
На допомогу постраждалим прийшла команда «Проліски». «Велика вдячність за те, що перше, і найважливіше – нам дали надію, що підтримка буде, що ми не залишились в біді самі, що все вдасться відновити. Ви передали нам будівельні набори, і ми потихеньку накрили дах, зять допоміг, усі дірки своїми силами позакривали. А як ми раділи, коли матраци й ковдри теплі нам привезли… Це просто порятунок був, бо ми тулилися вдвох у крихітній кухні – Ганна Семенівна на розкладачці, а я – на тапчані жорсткому, взагалі ж нічого ж не було… Такі ви світлі для нас назавжди лишаєтесь: і дружні, і поговорити приємно, і допоможете», – каже Валерій Петрович, обіймаючи консультанта «Проліски».
Літнє подружжя досі підтримує зв’язок з фахівцями «Проліски», іноді дзвонить, щоб розповісти про своє життя та спитати чи все гаразд у команди. Щиро віримо, що в родині у Валерія Петровича та Ганни Семенівни все буде добре, адже вони, не зважаючи на війну, залишаються позитивними та доброзичливими людьми, плекають любов один до одного, родинні зв’язки, добросусідські відносини.