Співробітники Гуманітарної Місії “Проліска” у Харкові, перші та єдині з гуманітарних організацій, хто потрапив у село Гракове Чугуївського району на Харківщині, після деокупації.
Важко уявити та усвідомити те, що якихось пів року тому на місці родючих полів, зелених лісів та розташованих між ними чарівних сіл України, буде випалена війною побоїще – плацдарм, де немає місця добробуту та щастю, лише розпачу та жаху, який не передати словами. Тільки опинившись в таких місцях як Гракове, є можливість відчути та побачити на власні очі всі звірства, які вчиняють окупанти над українською землею, та людьми, що живуть на ній.
Сказати, що Гракове перебувало більшу частину воєнного часу в стані гуманітарної катастрофи – це не сказати нічого. Майже з 800 осіб, які проживали тут до війни, залишилось не більше 30 людей. Пошуки вцілілих місцевих продовжуються по цей час. Люди бояться виходити з підвалів та сховищ через постійний рух військової техніки та постійні обстріли. Майже вся інфраструктура, житлова та муніципальна, була зруйнована або пошкоджена. Село усипане мінами, розтяжками та нерозірваними снарядами. Перебувати тут дуже небезпечно, а потрапити сюди було надзвичайно складно, адже село було деокуповане буквально вчора, люди ще не відійшли від кошмару, який відбувався тут останні 6 місяців. Майже с початку війни, місцеве населення було у заручниках російської армії. Страшні речі, коли звичайні на вид люди, розповідають і показують місця, де їм доводилось ховати замучених та закатованих сусідів та знайомих. Відсутність електро та тепло постачання, напевно, було найменшою з їх бід. Не залишилось ніяких медичних установ або фельдшерських пунктів, що працювали б. Жителі села стикалися з насильством та грабунками зі сторони окупантів. За словами місцевих, росіяни відбирали особисті речі та мобільні телефони. Місцеве населення вимінювало особисті цінні речі у сусідніх селах, які також були окуповані, на дорогоцінну їжу, бо взяти її було майже ніде. Побачивши продуктові набори, надані Гуманітарним Фондом для України (UHF)
Управління ООН з координації гуманітарних справ / OCHA Ukraine, які наші співробітники роздавали всім, кого змогли знайти у селі-привиді, вони просто не могли стримати сліз.
Важко дивитись, як рідний край перетворюється на справжнє пекло на землі, зі звичайними, ні в чому не винними людьми, що страждають – нашими сусідами, родичами, знайомими. Мешканці Гракового на собі відчули всі тяжіння та позбавлення, які несе за собою війна, але в наших силах підтримати їх усіма можливими способами.
Гуманітарна Місія “Проліска” обов’язково повернеться до жителів Гракового та буде надавати допомогу мешканцям інших деокупованих населених пунктів!